top of page

Zali De Toledo başkan ve Şalom gazetesinin yer verdiği haber şöyle ; uzun yıllar İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu’nda Kültür Ataşeliği görevini başarıyla sürdüren Zali De Toledo, İsrail’deki Türkiyeliler Birliği Başkanı olarak göreve başladı.

 

Türkiyeliler Cemiyeti, kordiplamatik ve seçkin iş adamları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Türk elçiliğinin Kfar Shmaryaou’daki malikanesinde kutladı. Davetlileri girişte, elçilik çalışanları ve geçici Maslahatgüzar Cem Utkan karşıladı. Verilen davete katılanlar arasında Türkiyeliler Cemiyeti Başkanı Zali de Toledo’nun yanı sıra Nisim Güveniş ve eşi Leyla Güveniş, Kent ailesi, Moiz Sustiel ve Bella Gershon da vardı.

İsrail’in yaptığı bir araştırma sonucunda, her yıl olduğu gibi bu yıl da, çeşitli ülkelerden göç eden halk arasından seçilen ‘Gönüllü Yardımsever’lere altın plaket ödülü verildi

İsrail ve Türkiye’nin ilişkilerinin bozulmaya başlamasından sonra İsrail’e yerleşen Türkler ilk kez konuştu. Raanana kentindeki Türk göçmenler bozulan ilişkilere rağmen Türk kültürünü korumak için gerçekleştirdikleri projeleri Milliyet’e anlattı.

Bursa Yahudi Cemaati

Ziyaret ,Röportaj :Moiz Sustiel

Resimler: Moiz Sustiel

Sayın Yakup Kuzu

Bursa Turk Yahudi Cemaati tarihi hakkinda kisaca bilgi verirmisiniz? Ilk yahudiler ne zaman Bursa'ya geldi, ve Bursa cemaati hangi yıllarda en kalabalık nüfusuna ulaştı ve bu nüfusun miktarı neydi?

 

İsrail’e gol atacaksan Brezilya gibi oyna!

30 sene önce çöldü orası... 
Birleşmiş Milletler binalar yaptı. 
Adını Brezilya Mahallesi koydu.

 

"Türkiye'nin Çocukları" adı verilen takımı, yine Türkiye kökenli bir Yahudi olan, Fenerbahçe altyapısından yetişen İzak Adato çalıştırıyor. Takım, ilk maçında, Bet Arye çocuklarının takımını 8-6 yenerek bir başarıya imza atarken, takımın kurucularından Moiz Sustiel, "Böylece Türkiye'nin bir parçasını burada devam ettiriyoruz" dedi.

 

bottom of page