top of page
P1090324ee.jpg

ulpan moiz

iletisim: ulpanmoiz@gmail.com

whatsapp hatti: +72 52 66 055 13

Yaklaşık 25 yıldır İsrail de yaşayan Moiz Sustiel hoca, Gönüllü olarak

İsrail de yaşayan Türk kökenli vatandaşlara yardımcı olmuş, İsrail de

bir çok faaliyete ilk olarak imzasını attığı gönüllü çalışmaları olmuştur.

 

 Faaliyetlerinden bazıları Türkiye’den gelen Türk çocuklarıyla ilk defa

İsrail de minik Türk futbol takımını kurulmasına öncülük etmek

ve Türk bayraklarıyla, sahaya çıkıp Türkiye’yi saha da temsil ederek

Yaldey Yotsey Turkia ismiyle İsrail’deki okullarla sayısızca maç yapılmasına

öncülük etmiştir.

 

Unutulmayan yerli filmlerimizin şarkılarını İsrail’deki Türk kökenlilerle tekrar yaşatmak için Yeşilçam şarkıları korosunu kurmuş, ekibiyle bir çok

yerde sahneye çıkmış Türkçe şarkıları İsrail de tanıtmıştır.

 

Moiz hocanın faaliyetleri  Türk basının da  bir çok kez haberlere konu olmuştur.

 İsrail’deki ihtiyarlar  yurdundaki yaşlılara yönelik el sanatları dersleri vermiş onların hoş ve renkli vakit geçirmeleri için büyük bir gayretle çalışmıştır.

 Aynı zamanda Türkiye’den İsrail’e gelen gruplara vitray boyama, el sanatları teknikleri konusunda çeşitli dersler vererek, kişilerin meslek edinip iş hayatına atılmalarına büyük katkılar sağlamıştır.

  Türkiye’den gelen küçük çocuklar için Ladino ve Türkçe dilinde koro kurup dans dersleri almalarını sağlayıp sahneye çıkmalarında yardımcı olmuştur.

  Moiz Sustiel hoca’nın faaliyetleri bunlarla da sınırlı değildir. Türkiye’den gelip İsrail’e yerleşme kararı alan öğrencilere de çeşitli yerlerden burs sağlanmasına vesile olmuş gençlere yeni kuracakları hayatları konusunda rehberlik etmiştir.

   Başka bir ülke de yabancı olmanın dil bilmemenin sıkıntısını yaşamış olan Moiz Sustiel bu konuda göçmenlere yardımcı olma kararı almış, uzun süre yeni gelen göçmenler için İbranice dersleri verip, sayısız ulpanlar açmıştır. Halen İbranice derslerine devam ederek günümüz gençlerine İbranice dilinin öğrenimi konusunda yardımcı olmaktadır.

Bütün bu gönüllü olduğu faaliyetler karşılıksız kalmamış, İsrail Bakanlığı tarafından 2014 yılında 2000 seçili kişi arasından ilk ona girmiş Prasmagen ödülüne layık görülmüştür. Moiz hoca bu ödülün kendisi için en büyük iltifat olduğunu defalarca yinelemektedir. 

Bütün bunların karşılığında Moiz hoca’nın  İbranice derslerinin büyük rağbet görmesi ve tanımadığı insanların ona gelip, büyük bir güvenle bir şeyler öğrenmek istemesi ve öğrencilerin gayretleri kendisine gönderilen teşekkür mektupları mutlu ettiği insanların bir çift gülen yüzü Moiz hoca’nın motivasyonunu artırmış faaliyetlerini hızlandırmıştır.

  Bütün bu faaliyetler de kendisinin destekleyen yanında olan ailesi ve arkadaşlarına her zaman minnettarlık duygusunu taşımaktadır. 

bottom of page