top of page

PERASHA NEDİR?

Her hafta sinagogda hazan’ın okuduğu Tora’nın bölümlerinden oluşur. Her hafta farklı perasha okunur.

ALAHA NEDİR?
Yahudilerin kural ve emirlerini içeren bir kanundur.
Alahaların bir kısmı Sina bir kısmı ise Rabinik kökenlidir. Yazılı ve sözlü kanun da Alaha’nın kaynaklarındandır.

 

Yazılı kanun: tanrının emirlerini bildiren tek biçimli kanundur  613 emri (mitsot) içeren bir bütüm olarak kabul edilir.

 

Sözlü kanun: Yazılı kanunun yorumu olup Sina dağında verilen Alaha’nın mantığa dayalı açıklaması vardır.
 

Alahalar Yahudi yaşamına anlam yüklerler. Dünyevi işlere kutsallık kazandırırken soyut kavramların açıklamasını sunar. Alahalar Yahudi değerlerinin korunmasında da önemli rol oynar.

 

 

 

SHULHAN ARUH NEDİR?

שולחן ערוך "Kurulu Masa  anlamına gelen Yahudi hukukunda riayet edilmesi gereken hukuk kurallarıdır. Yahudilerin yaşam tarzı konusunda yol gösterici bir rehber niteliği taşır.
16. Yüzyılda Yosef Karo tarafından yazılmış bir kitap olup, uyulması gereken kuralları ele alan Tevrat kadar bağlayıcılığı olan bir kitaptır. Dört bölümden oluşan bu kitabın bölümleri şunlardır.

 

Orah Hayyim: İbadet, şabat ve bayramlarla ilgili kurallar yer alır.
Yore Dea: Gıda, faiz ve temizlik konularında yasaklamaları içerir.
Eben Ezer: Evlilik ve boşanma ile ilgili kanunlar anlatılır.
Hosen Mispat: Medeni hukuk ve ceza hukukuyla ilgili sorunlar işlenir.

Tanah Ogrenelim:
 

   Tanah öğrenmek için dati yani dindar olmak bir gereklilik değildir.
Atalarımızın, nereden geldiğini, nereye gittiğini Mısırda Yahudilerin neden bulunduğunu neden Mısır’a gittiklerini öğrenmenin yolu Tanahtan geçer.

 

    Atalarımız Avraham, Yitshak, Yakov'un hayatları, yaptıkları işler, görevleri, bizlere neler öğrettiler? Neleri miras bıraktılar? Ve  daha fazla bilgi öğrenmek için dindar, Rav, Somer ya da Shabat olmamıza gerek yoktur.
 

    Atalarımızın çocukları kimdir? Kim kimin babası veya çocuğudur? Mohse Ravenu'nun babasının ismi nedir? Erkek ve kız kardeşinin isimleri nedir? Neler yapmışlar, hangi zorluklarla karşılaşmışlar? Bu bilgilerin bile en basitlerinden biri olan Mohse ravenu'nun anne ve babasının isimlerini eminim ki çok az kişi biliyordur.
Tanah'ı tam olarak öğrenemesek bile en azından asgari olan bilgileri öğrenmek, atalarımıza karşı bizi sorumlu tutar.
İsrail'de bu bilgiler okullarda öğretilir dindar olmayan öğretmenler bu bilgileri, belli bir eğitim aldıktan sonra öğrencilere aktarır.

   Günümüzde birçok ilahiyatçı ve İlahiyat alanında çalışmalar yapan öğrenciler bu bilgileri derinlemesine öğrenirken hem tarihe ışık tutacak dini bilgileri aktarırken hem de çalışmalarında rehber kaynak edindikleri Tanah’ı derinlemesine öğrenme fırsatı yakalamış olurlar.
 

Haftalık Perasa

(Güncel)

AVRAM HOCAMIZIN, HAFTANIN PERASALARINA YAPTIGI OZEL YORUMLAR:

YiTRO.........................................

Onumuzdeki Sabat Gunu=YITRO==Perasa'sini okuyacagiz.YITRO Mose Ravenu"nun Kayinbabasidir,Vede Putperest idi vede Yahudi degildi.
Peki ama,Neden Perasa"yi Ismine Vermislerki?Baska Cok Tsadik isimler var Neden YITRO ? Birisi versin 10 Milyon dolar vede desinki;Bir Perasa"da benim Ismim'E olsun, yapilmaz. Neden Yitro"ya Perasa"nin ismini vermislerki? Ve Perasa soyle baslar Ve Yitro duydu,Ne duydu? Denizin acilmasi ve israelogullari nin karada gitmelerinimi duydu? zaten o zamanlar herkes duymustu.
Yitro kendi sahsina karsi cok dogru bir insandi dogruyu,dogru olani aramaktaydi ve inatla dogruyu bulmaya calisti,Yitro Tanri'nin Israelogullarina gosterdigi mucizeleri gordu ve mesaji da almis oldu ve bu suretle de Israelogullarina katildi,bunun uzerine Ismi Perasa'ya verildi.

MiSPATiM......................................

Haftanin Perasa'si MISPATIM:
MISPATIM Perasa'sinda kanunlar ve cezalari Belirtilmistir.
Bir insanin mulkune zarar vermek olmaz diyor ve Malini Atese verip yakarsiniz cezasini cekersiniz deniliyor.Bu yalnizca Birisinin malina mulkune Benzin Dokup yakmakla yetinilmiyor,Anlami sadece oyle degildir,Mesela Sokak ve cadde'de veya Yesillik alanda,Elinizdeki Sigara izmaritini Yanmis olarak Atmakta bu suca giriyor,Atilan Sigara izmariti Yangin cikarabilir vede Buyuk zararlar verebilir,Vede Yazarki;Birisinin Vucuduna zarar verirseniz cezasi cekersaeniz vede cezalari anlatiliyor,Bu Yalnizca birisinin Gozunui sisirmek,Veya Vucudunun herhengi bir yerine Zarar vermekle Kalmiyor,Baska anlamida Sudur;Mesela Elinizdek Bir Mesrubat sisesini Cadde veya sokaga firlatirsaniz,Birisi buna takilabilir vede Dusebilir Dolayisi ilede Bir yerini kirabilir veye incitebilir,Hatta Bazilari Sokak ortasina veya Kaldirimlara Su doker,Her an birisi bu suya basar ve kayabilir vede Dolayisi ilede bir yerini kirabilir.
Kisacasi,bu hafta okuyacagimiz Mispatim Perasa'sindaki kanunlarin ve cezalarinin icine yukaridaki belirtilen hareketler de dahildir.
Shavua Tov.

bottom of page